hlavní jídlapolévky a dušeniny

Jehněčí nožičky v červeném víně

zveřejněno uživatelem Zdena 6 ledna, 2018 0 komentářů

Aneb pomalu pečená rychlovka. Tentokrát se mi povedlo špatně si naplánovat víkendové vaření, i když jsem v tom byla zcela nevinně. Čekali jsme návštěvu, ze které nakonec bohužel sešlo. Já jsem už ale měla maso z mrazáku vyndané a napůl rozmrzlé, takže se nedalo nic dělat. Musela jsem se problému postavit čelem. Výsledná situace byla vlastně tak trochu vtipná, protože jsem musela nožičky upéct, ale vlastně jsem už věděla, že je nebudeme mít kdy sníst. Takže jsem se rozhodla, že jídlo připravím, nechám vychladnout, nabalím do krabiček a strčím zpátky do mrazáku. Vím jistě, že přijde ke slovu, až nebude čas vařit a zachrání nás. Protože celkově byl víkend opravdu náročný, neměla jsem chuť ani čas vařit přes den. Připravila jsem si proto vše do pekáče do trouby a naprogramovala pečení na časné ranní hodiny tak, aby tyhle jehněčí nožičky v červeném víně byly upečené, než pojedeme 2. den do práce. To se všechno povedlo na výbornou, ještě jsem je stihla dát ven chladnout. Jehněčí nožičky byly vynikající. Odpoledne jsem si ohřála testovací porci po návratu z práce. To je moje obvyklá hodinka krutého hladu, kdy obvykle potřebuji odpolední svačinu. A co lepšího si dát k takové svačince než pečené jehněčí nožičky na červeném víně, že? Ne není to ani trochu dekadentní.

Potřebujete:

  •  jehněčí nožičky, kolik jich budete mít, to je úplně jedno. Potřebujete, aby se vám vešly do pekáče s poklicí. Počítejte taky s tím, že na nožičkách až tolik masa není a jistě jednu pro jednoho strávníka potřebovat budete.
  •  sůl a pepř
  •  tymián
  •  rozmarýn
  •  4 až 5 stroužků česneku podle počtu nožiček, případně i více
  •  1 – 2 cibule, opět podle toho kolik budete péct masa
  •  3 dl až půl litru dobrého červeného vína. Největší chybou je použít víno, které vám nechutná a myslet si, že bude tenhle patok dobrý na vaření.
  •  2 konzervy nebo sklenice sterilovaných rajčat

Maso osolte, opepřete, posypejte tymiánem a rozmarýnem a jemně sekaným česnekem ze všech stran. Vyrovnejte je nožičky do pekáče a podlijte vínem, ještě navrch můžete na trochu osolit. Pak mezi nožičky rozvrstvěte sterilovaná rajčata, přiklopte poklicí a pekáč dejte do trouby. Pokud budete péct rovnou, nastavte teplotu na 150 °C a čas na 3 hodiny. Pokud budete plánovat, tak si tento čas a stupně naprogramujte podle vaší trouby.

Po upečení může být omáčka ještě řídká, pak ještě chvíli pečte odkryté. Případně trochu vody či vývaru přilijte podle potřeby.

Podávejte ideálně s bramborovou kaší, může být i polenta nebo těstoviny. Já jsem měla doma ještě zbytek uvařených špeclí, tak jsem si svou odpolední svačinku připravila s nimi. Je to ale úplně jedno, jakou z těchto příloh zvolíte. Výborné by bylo i pastinákové pyré, pokud by se vám podařilo nějaký sehnat. Není to vždycky úplně snadné v běžné obchodní síti na pastinák narazit. A vypěstovat se mi jej tedy ještě nepovedlo. Jednou jsem měla štěstí a koupila asi půlmetrové kořeny  na farmářském trhu. Když jsem se s pěstitelem bavila, říkal mi, že to není tak snadné vypěstovat a už vůbec ne, je pak ze země vykopat. Používali k tomu speciální mechanizaci, jakousi hlubokou orbu. Takže smekám před těmi, kdo umí a s radostí je kupuji, když už je náhodou objevím v obchodě.

Také se Vám může líbit

Zanechte komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..