bez masahlavní jídlak zakousnutísaláty a lehká jídla

Pečený květák

zveřejněno uživatelem Zdena Červen 28, 2017 2 komentáře

Toto jídlo vám tedy rozhodně doporučuji vyzkoušet. Dělala jsem jej už několikrát v různých jemných obměnách. Je to naprosto famózní záležitost. Pokud je květák vaše oblíbená květina, tak nebudete litovat. Velmi jsem si tento druh úpravy různé zeleniny oblíbila. Je to totiž nejen dobrota, ale navíc netrávíte v kuchyni moc času a můžete se třeba hrabat v záhonech, což je taky můj důvod, proč takto snadná jídla vyhledávám. Pečený květák je trochu široký pojem. Tato verze pracuje s plátky květáku nakrájenými z celé hlavy. Výsledné kousky jsou tak celé pěkně propečené a opečené a všechno je to úžasně voňavé a chutné. Trošku problém by mohl být v tom, že pro dva lidi potřebujete celou hlávku. Nebudete vědět, kdy přestat. Pokud byste tedy pekli pro více jedlíků, dejte do trouby 2 plechy na horký vzduch, mělo by se to podařit také.

Potřebujete:

  •  květák. Jednu nebo 2 hlavy, pokud budete vařit pro více než 2 osoby.
  •  sůl, pepř
  •  olivový olej
  •  koření – můžete použít trochu tymiánu nebo třeba kořenící směs na pečenou zeleninu (bez glutamátu)
  •  asi půl ČL granulovaného česneku
  •  Parmazán nebo podobný sýr. Potřebovat budete asi 2 hrsti

Rozehřejte troubu na 180 °C.

Vezměte květák a celou hlavu nakrájejte na asi 1 cm tlusté plátky. Bude se vám samozřejmě rozpadat, ale to nevadí. Na plech si nalijte asi 3 PL olivového oleje a jednotlivé kousky v něm namočte. Velké kusy ze středu hlavy se pokuste nerozbít. Vypadají po upečení moc hezky.

Rozložte květák na plech, osolte, okořeňte a dejte péct na 30 minut, podle toho, jak se bude ke konci opékat na okrajích. Pak plech vyndejte a posypte kousky květáku sýrem. Teplotu zvyšte na 200 °C a pečte ještě 10 – 15 minut.

Květák můžete použít jako přílohu nebo naopak si k němu uvařit brambory. Ale nám chutná nejvíc takhle samotný jen s listovým salátem a se zakysanou smetanou.

Také se Vám může líbit

2 komentáře

Linda Září 10, 2017 at 9:19 pm

Výborný a křupavý. Děti mi visely na nohou a prosily o další květák.

Reply
Zdena Září 10, 2017 at 9:24 pm

Dobrý večer, to mě moc těší. U nás je to stejné, 1 tenhle květák je maximálně pro 2 strávníky :-). Tak přeji dobrou chuť. Zdena

Reply

Zanechte komentář