Variace na libanonské chutě. Voňavé, úžasně aromatické a snadné jídlo. Stále obdobné využití pro jehněčí žebra, se kterými toho jinak moc nenavaříte. Ale tento typ receptů je ideální úprava. Masa není mnoho, ale když je po pomalém a dlouhém pečení oberete a přidáte přílohu typu kuskus, bulgur, či jiné zrní, tak budete mít jídlo pro minimálně 6 lidí. Jehněčí maso je samo o sobě velmi jemné a snadno se upraví do měkka. Se žebry je to trošku složitější, protože maso je uvězněné ve vazivových strukturách, které právě pomalé pečení při nízkých teplotách zneškodní. Tak se nebojte a jehněčí žebra s citrónem zkuste.
Potřebujete:
- jehněčí žebra, nevážila jsem je, ale když jsem koupila jehně, dala jsem je tak, jak byla připravená do jednoho sáčku do mrazáku. Mohlo jich být kolem ½ – ¾ kg.
- 2 mrkve
- 1 petržel
- 1 cibule
- 4 stroužky česneku
- 1 ½ ČL římského kmínu
- 1 ½ ČL fenyklu
- 1 ČL mleté skořice
- 1 ČL kurkumy
- 1 ČL kuliček černého pepře
- 1 chemicky neošetřený citrón
- 2 dl suchého bílého vína
- 1 balení hrubého bulguru (500g) nebo přílohy dle vašeho výběru
Zeleninu, cibuli a česnek nakrájejte. Koření dejte do hmoždíře a rozdrťte na jemnou směs. Maso osušte, osolte. Z obou stran jej posypte kořením.
V hrnci, ve kterém budete péct, osmahněte na mírném ohni do voňava zeleninu s cibulí a česnekem. Pak navrch položte připravená žebra a poklaďte nakrájeným citrónem.
Podlijte vínem a přiklopte poklicí. Dejte péct do trouby vyhřáté na 150 °C na 2 ½ hodiny. Asi po hodině se do pekáče podívejte a šťávou v něm polijte maso, zase přiklopte a pokračujte. Nakonec odklopte a pečte ještě asi půl hodiny odkryté se zvýšenou teplotou na 180 °C. Maso během této doby jednou otočte. Už se vám bude rozpadat, ale to nevadí, stejně budete obírat.
Podle návodu si během pečení masa připravte bulgur. Já jej nikdy nevařím, jen zaliji odpovídajícím množstvím vařící vody, nebo vývaru, případně jej okořením bylinkovou solí, kápnu trochu olivového oleje a přiklopím, za zhruba 20 minut až půl hodiny je měkký. Pokud mi dole zbude trochu vody, tak ji sliji.
Po upečení maso nechejte trochu zchladnout a pak vyndejte a oberte. Vyndejte zbytky citrónů. Pekáč postavte na sporák a dejte do něj opéct k zelenině a zbytku šťávy bulgur, všechno to promíchejte.
Maso, které jste obrali, vám nejspíš v průběhu práce chladne a tuk tuhne, tak jej můžete buď přidat do pekáče a udělat směs rovnou s bulgurem a zeleninou, nebo samostatně ohřát a podávat na bulguru. To už je jedno. Já jsem pak maso, které jsme nesnědli hned, zamíchala do zbylého bulguru později a měli jsme skvělý oběd na ohřátí do práce. Pokud máte zelený koriandr či petrželku, můžete jídlo posypat.