Jak se ochladí, tak je třeba si trochu přitopit v zažívacím systému. A korma je pro začátek ideální jídlo, je to jedno z nejlahodnějších indických jídel, je jemná, ale trochu pikantní, plná chutí, jak už to v indické kuchyni bývá. Práce s ní taky v podstatě není. Jehněčí jsem koupila přímo od farmářky, tak jsem při balení zásob do mrazáku dala bokem asi půlkilový balíček krkovice z ořezu. Většinou to dělám tak, že si maso vykostím (kromě žeber teda, tam by to byl trochu problém :-)), vejde se tak lépe do mrazáku. Z kostí udělám několikahodinový vývar, co po vychladnutí můžete krájet. Jehněčí korma se vaří pomalu na mírném ohni, výsledek opravdu nemá chybu, je to lahůdka první kategorie. Pokud chcete úplně nepálivou verzi, vynechejte chilli papričku, pak už do bude jen voňavý dýchánek.
Do kormy s originálně přidává curd, což je mléčný výrobek vzniklý koagulací mléka, ale třeba curd, jak jsme jej ochutnali a pak se jím nezřízeně cpali na Srí Lance, chutnal úplně jako neuvěřitelně dobrý jogurt, ne ten hladký krémový, co teče, ale takový ten, který lžičkou odlomíte jako ledovec. Takže si myslím, že to taky trochu bude tak, že v různých zemích se curd nazývají věci vznikající různými procesy. Curd u nás ale nekoupím a běžný jogurt se vám v jídle při dušení srazí, ne tak ale řecký jogurt, který je tučný a zůstane perfektně krémový a jemný. Do kormy potřebujete spoustu voňavého koření, všechno je ale u nás už zcela běžné, takže pokud jste sami doma ještě indickou kuchyni nezkoušeli, koření si nakupte a zkoušejte. Korma je skvělá i z krůtího nebo kuřecího masa. Mohli byste ji připravit i z ryby, ta by se ale vařila kratší dobu. Z mého receptu jsem měla hrnec jídla, skoro 8 porcí.
Potřebujete:
- asi půl kila jehněčího masa, může být z kýty, ale já jsem použila různé odřezky, hlavně z krku
- 2 cibule
- 3 stroužky česneku
- palec zázvoru
- 1 chilli papričku
- 2 asi 3 cm celé kousky cejlonské skořice, pokud máte jen mletou, dejte asi půl lžičky. Pokud nemáte cejlonskou skořici, dejte čínskou skořici, která je ta nejběžnější, co se prodává
- 8 hřebíčků
- 5 tobolek kardamomu
- 2 bobkové listy
- 8 kuliček pepře
- 2 ČL kurkumy
- 2 ČL mletého nebo nadrceného koriandru
- 2 ČL římského kmínu, taky nadrtit nebo mletý
- 2 ČL směsi garam masala
- 1 ČL sladké papriky
- 2 dámské hrsti jemně mletých mandlí nebo kešu ořechů, dají omáčce strukturu
- 1 1/2 hrnku řeckého jogurtu
- 1 hrnek vody
- 3 PL ghee nebo oleje
- 1/2 – 3/4 ČL soli
- limetkovou kůru
- koriandrovou nať
Hřebíčky, pepř a kardamom můžete dát celé a pak je při jídle vylovit. Já jsem obojí podrtila v hmoždíři. U kardamomu slupky vyhoďte, drťte jen semínka.
Cibuli, česnek, zázvor a papričku nakrájejte nadrobno. Maso na menší kostky, tak do 2 cm.
Na rozehřátý tuk dejte nejdříve restovat cibulku, když začne sklovatět, přidejte česnek a zázvor, hřebíček, kardamom, skořici a bobkový list s a pokračujte na mírném ohni ještě chvíli, až začne cibulka zlátnout, přidejte po částech kostky masa a nechejte je zlehka zatáhnout.
Pak přidejte bývající koření, vše promíchejte. Zalijte hrnkem vody, přidejte jogurt a mandle, strouhněte asi z půlky dobře odrbané limetky kůru, zamíchejte a nechejte pod pokličkou dusit na velmi mírném ohni do změknutí, asi hodinu.
V průběhu vaření je třeba občas zkontrolovat, zamíchat, abyste nepřipálili omáčku na dně. Když je maso úplně měkké, odkryjte hrnec a ještě chvíli vařte, až se vydusí omáčka a zhoustne.
Pokud máte rádi koriandrovou nať, určitě asi hrst nasekaných lístků nakonec vmíchejte do omáčky. Jestli nejíte doma koriandr všichni, jako je to u nás, ozdobte jídlo až na talíři.