hlavní jídlaryby a seafood

Losos se zeleným chřestem

zveřejněno uživatelem Zdena 15 května, 2015 0 komentářů
Chřestová sezona je tu. Chřest máme moc rádi, tak když je možnost, vždy se snažím z něj vařit, abychom se nabažili na rok dopředu. Není to jídlo na každý den, to ne, ale párkrát na něj dojde. Losos se zeleným chřestem je luxusní pochoutka, tak neváhejte a vyzkoušejte ji, dokud je chřest k mání.

V tomto jídle je chřest přílohou. Losos sám o sobě žádná dietka není. Ale všem nám chutná. Miluju lehkou ovocnou vůni čerstvého lososa. A chřest, ten jsem dnes koupila v Lidlu, byl krásný, vypadal velmi svěže. Jídlo je velmi snadné na přípravu.
Potřebujete:
  •  porce lososa, měli jsme 120 – 150 g na osobu, až na syna, ten zpucnul 200 g porci a konstatoval, že jediná chyba tohoto jídla je, že je v něm málo lososa, takže tak nějak
  •  500 g balení zeleného chřestu
  •  koření na ryby, měla jsem směs Od Antonína
  •  kousek másla
  •  olivový olej
U chřestu by se měly ulámat nebo odřezat konce (když dolní konec chytnete a ohnete, měla by se dřevnatá část sama ulomit). Běžně to dělám, někdy se mi zdá, že se ulomilo moc, tak ochutnám z místa lomu a pokud není hořký, z odlomeného konce trochu odříznu. Přeci jen, je mi líto tolik vyhazovat. Ale teď byl chřest opravdu krásný a konce vůbec nebyly hořké, tak jsem tento krok vynechala. Chřest jsem v dolních částech oloupala škrabkou, ale zase, u zeleného by se nemuselo. Nemám hrnec na chřest, nevešla bych se do kuchyně, tak používám vysoký hrnec, chřest svážu provázkem a postavím do hrnce s vroucí, osolenou vodou tak, že hlavičky zůstanou nad hladinou. Vařte asi 5 – 7 minut. Vyndejte, propláchněte ledovou vodou nebo dejte do misky s ledovou vodou.
Porce lososa okořeňte. Opečte na pánvi z obou stran, jak máte rádi. Doba se liší podle tvaru a tloušťky porce.
Na druhé pánvičce rozpusťte 1 – 2 lžíce másla. Chřest nakrájejte zhruba na třetiny a na másle krátce poměrně zprudka opečte (hlavičky nechte bokem), ať má místy hnědou barvu, celé to trvá 2 – 3 minutky. Nakonec přidejte hlavičky a jen lehce prohoďte.
Pak už podávejte, pokapejte citrónem podle chuti.

Také se Vám může líbit

Zanechte komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..