k zakousnutíostatnísnídaněze života

Broskvový džem pro Emilku

zveřejněno uživatelem Zdena 14 září, 2016 0 komentářů

Moje sestra žije na druhém konci světa a to je vážně hodně na houby. Už jen kvůli té šílené vzdálenosti. Vídáme se vždycky v létě, když přijedou nejdřív neteře a pak sestra na pár týdnů za nimi. Holky už jsou taky dost velké, jak víme, děti stárnou, zatímco nás se to vůbec netýká. Jsou moc šikovné, Kačka krásně maluje, což má po mamince a Emilka moc ráda peče a vaří, což má po mně :-). Je vážně hrozně šikovná, je jí 13 a zvládne věci, ke kterým jsem se já svého času dlouho odhodlávala. Upekla nám třeba famózní cheesecake. Když jsme spolu teď mluvily, říkala, že by chtěla recept na džem, co jsem jim dala s sebou. Už všechno snědli a Emilka by chtěla džem sama připravit.

Většinou pracuje tak, že si na youtube najde video s receptem, který potřebuje. Samozřejmě už má svá oblíbená videa. Podle těch pak pracuje. Je to skvělá věc, jak se člověk dopracuje k různým cílům pomocí video návodů. Musíte sice hledat a trochu si s tím dát práci, ale jde to. Starší syn se svého času podle videí jistého kytarového borce učil hrát. Jenže já videa neprodukuji. Rozhodla jsem se pro úplně jednoduchý, bazální návod s obrázky. Nemám už meruňky ani jahody, které dostaly ve formě džemu holky na cestu. Tak jsem koupila 4 broskve a připravila jednoduchý broskvový džem.

Normálně připravuji džem s citrusovým pektinem. Můžu tedy poměrně významně snížit množství cukru. Pokud bude džem bez pektinu, dala bych cukru 1:1. Pro začátek úplně stačí připravit džem z malého množství ovoce. Vyzkoušet si, jak to funguje, pěkně si připravit skleničky a víčka. Džemu pak nebude ve výsledku moc a v pohodě se sní k několika snídaním nebo s lívanci, dá se namazat na palačinky. Na internetu jsou mraky receptů na marmelády a džemy, takže to může být celkem zábava, zkoušet různé druhy. Navíc když toho nebudete dělat moc, tak se zase taky tak moc nestane, pokud se vám experiment nepovede. A cvik dělá mistra, takže časem to bude snadnější a snadnější a budete přesně vědět, co chcete a jak toho docílit.

Takže na malé množství broskvového džemu potřebujete:

  •  3 – 4 zralé voňavé broskve
  •  trochu vody
  •  cukr
  •  citrónovou šťávu
  •  pektin, pokud máte
  •  asi 4 malé skleničky s víčkem (pokud by vám nestačily, umyjte si pořádně a pečlivě skleničku navíc, už ji nestihnete sterilizovat, ale džem dáte pak hned do lednice a spotřebujete nejdříve). Já jich většinou připravím víc a pak to je bez problému.

Emilko, teď to bude pro tebe.

První věc, co musíš udělat, je připravit si skleničky. To znamená pořádně si je umýt, dát na plech a strčit do trouby vyhřáté na 150 °C.

broskvový džem

Tam je nechej 15 – 20 minut. Když to bude déle, nic se neděje. Pak troubu vypni a skleničky tam můžeš nechat, než je budeš plnit. POZOR, je to horké, takže musíš být moc opatrná a mít taky kuchyňské rukavice.

broskvový džem

Víčka řádně umyj a dej je do malého hrnce vařit do vody, taky je vař asi 15 minut. Potom je vyndej, pokud máš kuchyňské kleště (tongs), jsou na to nejlepší. Jinak to jde i opatrně nabrat za okraj vidličkou a dát na čistý ubrousek okapat. Pak je čistým ubrouskem osuš.

Broskve omyj a oloupej (pokud to nejde, nevadí, můžeš na nich slupku i nechat, džem bude pak barevnější). Nakrájej je na kostičky a zvaž.

broskvový džem

Pokud budeš používat pektin (v Americe mají liquid pectin, u nás je prášek – může být obojí), použij ho podle návodu a můžeš dát i méně cukru. Pokud ho nebudeš mít, tak si do misky připrav cukr, který bude vážit stejně jako broskve. Bude to možná trochu sladší, ale komu by vadila sladká marmeláda, že? Cukr je v džemu důležitý, aby déle vydržel.

Dej broskve do hrnce, nalij k nim asi půl hrnku vody a pomalu vař na mírném ohni, aby se nepřipalovaly.

broskvový džem

Musíš opatrně a občas zamíchat. Můžeš třeba po chvíli ovoce rozmačkat ještě mačkadlem na brambory.

broskvový džem

Celé vaření ovoce trvá asi 20 minut. Pokud je ovoce hodně zralé, tak je to rychlejší.

broskvový džem

Dej si čistý malý talířek chladit do ledničky, budeš ho za chvíli potřebovat.

Když je ovoce rozvařené, přidej cukr (když budeš mít pektin, tak pracuj podle podle návodu na pektinu). Zamíchej cukr s ovocem, přiveď zase k varu a vař asi 5 – 10 minut na mírném ohni.

broskvový džem

Pak do toho zamíchej šťávu z asi půlky citrónu. Jednak džem trochu okyselí, jednak pomůže konzervovat a želírovat (ztuhnout).

Můžeš teď provést zkoušku, jak džem tuhne. Dej půl lžičky džemu na malý vychlazený talířek z lednice a zase ho tam vrať. Po chvilce (tak za 2 minuty), se podívej, jestli džem zhoustnul a dá se trochu nahrnout, když do něj zajedeš prstem. Nemám to bohužel vyfocené, všechno jsem nestihla. Pokud džem tuhne, je čas plnit sklenice. Pokud netuhne, ještě chvilku vař, přidej trošku citrónové šťávy a pak to ještě jednou zkus, už to bude dobré. Já mám ráda pektin, který do džemů přidávám, protože pak dobře houstnou. Je to přírodní produkt, žádná chemie. Je v ovoci i normálně, ale ne každé ovoce jej má dost a pak marmeláda hůře houstne.

Na druhou stranu, i když neztuhne džem úplně, nic se neděje, dá se na domácí snídani klidně použít a úplně perfektní je třeba právě na lívance.

Budeme plnit.

Vyndej si na linku plech se sklenicemi. Dej pod něj velké prkýnko nebo utěrku, bude horký. Vezmi si zase rukavice.

Čistou naběračkou (ideálně taky vyvařenou, můžeš jí na chvíli dát vařit k víčkům) dávej džem do sklenic. Pokud nemáš speciální trychtýř na plnění džemu (dá se běžně koupit určitě i u vás), tak řekni mamce, ať ti ho ustřihne z PET lahve s širším hrdlem. Dělala jsem to tak celé roky.

broskvový džem

Pracuj opatrně a pokud potřebuješ, vezmi si skleničku v rukavici do ruky a naplň ji. Když budeš mít hrdlo skleničky umazané, otři ho vlhkým hadříkem a osuš ubrouskem. Až naplníš skleničky, zašroubuj víčka. Někdy to jde trochu hůře, buď řekni mamce, nebo si zase v rukavici vezmi do jedné ruky sklenici a druhou rukou zatáhni pořádně víčko.

broskvový džemJsou na to docela dobré silikonové rukavice nebo podložky (ta oranžová na obrázku), tolik to pak neklouže. Hlavně nespěchej a pracuj v klidu a opatrně, ať se nespálíš.

broskvový džem

Zavřené skleničky na 5 minut postav na víčko (dnem vzhůru) a pak otoč zpátky a nechej vychladnout. Jak bude džem ve sklenici chladnout, víčko lupne a prohne se. Tím poznáš, že se dobře přichytilo a marmeláda je tedy dobře zavřená.

Když uděláš marmelády jen málo, tak se nestihne zkazit, i kdyby se ti víčko úplně správně nechytlo. Sníte ji dřív. Příště můžeš zkusit zase jinou a postupně budeš vědět, jak na to. Je to úplně jednoduché, jen to chce párkrát zkusit.

My máme nejraději meruňkový džem, kam přidávám levanduli a pak jahodový s vanilkou. Ale ty se musí dělat o prázdninách, když jsou zralé jahody a meruňky a jsou nejlepší. Uděláme je příští léto spolu.

Teď jsou ještě broskve, ale dal by se uvařit džem i z nějakých blum nebo švestek nebo třeba z hrušek.

Tak se toho neboj, je to jednoduché. Buď ale opatrná a pracuj v kuchyňských rukavicích, až budeš manipulovat s horkými skleničkami a džemem v nich.

Také se Vám může líbit

Zanechte komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..