Tenhle recept se postupně nabalil na dýni ve spíži. Řekla jsem si, že už je nejvyšší čas ji zpracovat, ale moc jsem neměla představu, co s ní. Řekla jsem si, že když ji okořením a upeču, tak tím nic nepokazím a pak uvidím, vždycky můžu udělat polívku. Měla jsem taky rozmrazený poslední balíček s jehněčími žebry. Tam to bylo jasné, jedině pomalým pečením je dokonale využiji. Takže jsem se rozhodla tyhle dvě věci spojit. A hummus, ten už byl přirozeným můstkem mezi oběma jídly. Všechno dohromady to dokonale zapadlo do sebe. Nutno podotknout, že už jen pečená dýně s hummusem by sama o sobě byla výborná. Základem je ji okořenit. Zkrátka ochutit pořádně voňavým kořením. A můžete použít orientální směs směrem k arabské kuchyni nebo ladit spíš do středomořské kuchyně, což jsem se tentokrát rozhodla já. Hummus je univerzální a když jej necháte neutrální, bude se hodit téměř ke všemu. Já osobně bych jej mohla denně.
Potřebujete:
- dýni. Může být Hokkaido nebo muškátová či jiná, kterou máte rádi. Asi se pro tento účel úplně nehodí špagetová, ale kdo ví. Já s ní sama ještě nemám zkušenosti, což je fajn, stále mě něco čeká :-).
- sůl, pepř
- drcený koriandr
- rozmarýn
- olivový olej
- maso, pokud se rozhodnete jej použít. Já jsem opět vsadila na jehněčí žebra, ale může být i jiné pomalu pečené maso, tak aby se snadno natrhalo. (vepřové, jakákoli drůbež)
- koření na maso, tentokrát jsem použila drcený koriandr, rozmarýn, česnek, sůl, pepř. Množství přiměřené množství masa, těžko se to určuje. Zkrátka jsem maso z obou stran vším trochu posypala.
- konzervu sterilovaných rajčat
- cizrnu na hummus. Nedám dopustit na sterilovanou cizrnu, kterou nakupuji v Lidlu, když ji mají v rámci národních týdnů. Koupím vždy rovnou celou krabici a pak z toho žijeme. Mám doma stále připravenou i cizrnu na namočení, uvaření atd. Ale pokud nemám plán dopředu, nemám šanci. Když chodíte do práce, máte zahradu a plno jiných zájmů, taky musíte trochu pečovat o rodinu :-), zkrátka tyhle srandičky není tak snadné do běžného dne zařadit. Nehodlám se z toho zbláznit, a proto miluju ty vysoké skleničky s cizrnou :-).
- sůl, pepř, citrónovou šťávu a trochu olivového oleje do hummusu.
Troubu si rozehřejte na 150 °C, program na horký vzduch.
Optimální by bylo, pokud byste našli pekáče, které se vám vejdou do trouby 2 (stačí pekáč a plech). Maso budete péct přikryté aspoň 2, spíš ale ke 3 hodinám. Cizrnu pak můžete do trouby přidat na dolní rošt pod maso a péct spolu s ním zhruba 45 minut.
Maso okořeňte, osolte a dejte do pekáče, zalijte rajčaty, která jste nejdřív nasekali na menší kousky. Můžete i malinko podlít, ale tak maximálně 1 dl vody, případně bílého vína, tím taky nic nepokazíte. Přiklopte a dejte péct na 2 hodiny. Potom odkryjte a pečte aspoň 30 minut.
Dýni omyjte, i se slupkou nakrájejte. Okořeňte, osolte. Toho se nebojte, je potřeba, aby měla chuť. Pokapejte olivovým olejem. Dejte do trouby na posledních 45 minut k masu.
Nakonec, pokud ještě nebude na okrajích opečená, přidejte v troubě teplotu a nechejte asi 15 zlátnout. Můžete v troubě nechat i maso a opéct ho trochu ke konci. Pokud by už maso bylo opečené dříve, tak jej na tohle závěrečné dopečení dýně již vyndejte z trouby.
Musíte si zkrátka opéct dýni i maso, a pokud je třeba něčemu nechat více času, tak to udělejte. Upečenou dýni vidličkou nahrubo roztrhejte. A maso oberte z žeber také vidličkou. Občas bude třeba stáhnout nějakou tu blánu (neboli fascii), tak to udělejte.
Na hummus cizrnu sceďte, ale tekutinu si nechejte. Cizrnu rozmixujte ponorným mixérem a podle potřeby opatrně přidávejte tekutinu, aby vám vznikla hustá kaše. Osolte, opepřete a přidejte Šťávu aspoň z půlky citrónu. Ochutnejte, někdy dávám citrónu víc, někdy míň, případně dosolte dle potřeby. Nakonec vmíchám asi 1 – 2 PL velmi kvalitního olivového oleje. Ale to asi nemusíte, my to tak máme rádi. Normálně si hummus olejem i pokapeme, než jej jíme. Teď použiji výpek z masa.
Tak a teď už jen podávat. Na hummus dýni, na dýni maso a na maso trochu omáčky z pekáče.
Ač je toho dost napsáno, tak jídlo je velmi jednoduché. Jen musíte okořenit maso a dýni a dáte je postupně péct, žádná další práce s tím není. Jen nakonec obrat upečené maso. Hummus je záležitost na pár minut. Výsledek rozhodně stojí za to.