Toto bylo opět překvapení. Ač si opravdu poměrně poctivě popisuji balíčky, které svěřuji do péče našemu našlapanému mrazáku, tak se mi to občas nepovede. Měla jsem na papírku sice napsáno jehněčí kýta, ale balík na to nevypadal, byl navíc uložen v jednom pytli s balíčky jehněčího na mletí. Usoudila jsem tedy, že to budou nějaké kousky neboli maso ideální na gril na kebaby. Překvapením byla celá kýta bez kosti. Asi to znáte taky. Musela jsem změnit plán a rozhodla jsem se upéct jehněčí na zelenině a to zrovna té, kterou jsem měla sklizenou.Ač si běžně různé kořenící směsi míchám sama, protože mě to baví a taky vím, co tam dávám, tentokrát jsem sáhla po krabičce Koření na jehněčí pastýřky Dorky od Sonnentoru.
Tím jsem si jednak zjednodušila práci a taky konečně směs přišla ke slovu. Recept je velmi jednoduchý a jídlo moc dobré. Nakonec jsme to pojmenovali jehněčí svíčková, ale to jen kvůli podobnému charakteru omáčky, chuť je samozřejmě jiná.
Potřebujete:
- jehněčí maso na pečení, asi 1 ½ kila. Je jedno, jestli to bude kýta nebo ramínko, mohla by být i žebra. Budete péct pomalu, takže všechno se upeče pěkně do měkka a voňava.
- 2 velká masitá rajčata nebo více malých. Pokud nemáte masitá, dejte normální, ale odstraňte z nich tekutinu se semínky. Po nakrájení toho byly 2 plné hrsti (když je málo času, musíte být občas za čuňátko)
- 2 malé cukety, oloupané, zbavené semínek a nakrájené na malé kostičky
- 1 malý pórek nadrobno nakrájený
- 1 malá cibule taktéž nakrájená
- 5 stroužků česneku nadrobno
- 3 plátky dobré anglické slaniny nakrájené na kousky
- kořenící směs na jehněčí, pokud byste neměli hotovou, smíchejte dohromady napůl tymián s rozmarýnem a celkem by toho měly být asi 3 PL
- 1/3 hrnku olivového oleje
- 2 PL Dijonské hořčice
- sůl, pepř
- 200 ml šlehačky
V malé misce si smíchejte olivový olej, koření, hořčici, asi 1 plnou ČL soli a trochu pepře. Vše vymíchejte do hladké omáčky a potřete jí maso ze všech stran a do všech záhybů.
Rozehřejte troubu na 160 °C.
Ideálně v pekáči, který pak dáte i s masem do trouby, osmahněte na oleji slaninu, přidejte česnek, cibuli a pórek a krátce orestujte, aby vám česnek ještě nezačal hnědnout. Přidejte zeleninu a opékejte, až začne vše pěkně vonět. Osolte, opepřete a můžete i přimíchat lžičku kořenící směsi.
Zelenina pustí šťávu, takže směs se v této chvíli více neopeče.
Vložte do pekáče připravené maso, přiklopte a dejte do trouby péct na 2 hodiny. Po této době maso odkryjte a pečte ještě půl až ¾ hodiny s tím, že maso po asi 15 minutách vždy polijete výpekem z povrchu pečené zeleniny.
Po upečení pekáč vyndejte ven. Zeleninu propasírujte a vzniklou omáčku dejte do hrnce a prohřejte a vmíchejte do ní kelímek šlehačky. Krátce povařte a podle chuti dosolte a opepřete. Vložte ještě maso do omáčky prohřát, pokud vám stihlo vychladnout. Může být už v této chvíli i nakrájené.
Já jsem jako přílohu zvolila mangold podušený s trochou slaniny a malé pečené brambůrky, které jsem nejdříve uvařila ve slupce, pak rozmáčkla, osolila, opepřila a pokapala olejem. To jsem si připravila, když se dopékalo maso a rovnou jsem je dala do trouby místo něj, jen jsem přidala teplotu na 200 °C. Byly hotové akorát, když jsem dodělala omáčku.
Hodily by se i nočky nebo špecle či jiné těstoviny.