Sklízím! Konečně po čtyřech letech první skutečná úroda, kterou můžeme spořádat. Ještě se tedy trochu krotit budu, ale už to stojí za to. Narostl nám krásný chřest. Některé pazochy jsou tenčí, některé už pěkně macaté, nejspíš je to rozdílem u samčích a samičích rostlin. Pěstuji chřest na zeleno, nemám hroby ani neschovávám. Takhle je to pro mně schůdnější, prakticky bez práce, navíc nám zelený víc chutná. Úplně nejlepší je hned nad záhonem, jak sklidím, tak sešrotuju. Křehký, šťavnatý, neskutečně lahodný. Pěstovala jsem pomalu ze semínek, krůček po krůčku a čekání se rozhodně vyplatilo. Určitě se toho nebojte. Nemusíte mít ukázkové chřestýše, nikdo vám je nebude známkovat, kromě trpělivosti toho moc potřeba není. Bulgurový salát s chřestem a tuňákem je vlastně naše první chřestové jídlo tuto sezónu, když teda nepočítám vlastní pastvu.
Vlastně nejde ani tak o kuře, jako o kuřecí porce a je jedno, jestli budete mít jen prsa nebo jen vykostěná stehna. Já jsem koupila na trhu půlku farmářského kuřete, tak jsem měla půlku prsíček a vykostila jsem na 2 menší porce stehno. Prsa jsem nechala vcelku. V lednici mi zbyly 2 malé krabičky krémových žampionů, tak jsem se rozhodla to spojit. Prsa už dlouho dělám jen tak, že je opeču na pánvi dozlatova a pak dám do horké trouby na 15 – 20 minut podle velikosti dopéct. Nikdy se mi nestalo, že by pak byla suchá. Rozhodla jsem se, že tuto úpravu trochu rozšířím o kombinaci s houbami a smetanovou omáčkou. Výsledek byl skvělý, moc jsme si pochutnali. Celá příprava na to, jak dobré jídlo máte, byla velmi jednoduchá. Výborné na tomhle receptu je, že se dá lehce uvařit i pro více lidí. Já jsem měla poměrně hodně hub na množství masa, ale houby tak tvořily na talíře vlastně další přílohu. Pokud dáte hub relativně málo, budou součástí omáčky.
Je skvělá, výborná a jemná kaše, kterou si velice snadno připravíte k snídani i ve všední den. Fígl je v tom, že drcenou (nebo i celou) pohanku namočíte do vody večer předem. Ta je ráno po nabobtnání úplně měkká a kaši pak povaříte jen krátce, do zhoustnutí. Pohanková kaše se dá navíc připravit na mnoho způsobů. Úplně se těším, až ráno vyběhnu pro pár jahod nebo borůvek či malin. Je to čirá radost. Nevím, jak to funguje, ale na mne mají kaše k snídani jednoznačně povzbudivý vliv. Někdy sice dlouho nevydrží, ale zkuste to. Pohanková kaše je prosté jídlo, které ovšem můžete vyšperkovat na luxusní lahůdku. A pokud nemáte nic po ruce, stačí pokapat medem nebo sirupem, navrch do horké kaše dát kousek másla (trochu té dekadence neuškodí) a třeba nějaké ořechy či semínka. Jsem ztracená, jen jak to tu píšu, sliním jak Pavlovův pes. Věřte, že tahle kaše stojí za hřích.
Tu by měl Rákosníček rád. Je tak krásně zelená, ale to není to hlavní, je totiž i moc dobrá a nepochybně i zdravá. Konečně je jaro a s ním radost a elán. Taky se už dá a tedy i musí pracovat venku, protože jinak to do těch zmrzlých chlapíků nemůžu stihnout a já teda rozhodně musím mít kam všechny sazenice, co nám osídlily parapety, nasázet. Je neuvěřitelné, jak během krátké doby, co se příroda probudí po zimě a než se dá pracovat venku, zarostou záhony. A kopřivy jsou v tom vážně přeborníci. Byla by ale velká škoda všechen ten vzácný materiál vyhodit. Polévka z mladých kopřiv je skvělý způsob, jak tenhle jarní poklad využít.
Skvělé jídlo, které připravíte i takzvaně z ničeho. Navíc brambory většinou chutnají všem, tak stačí trošku zaimprovizovat a případně využít i různé zbytky z lednice. Protože se připravují z brambor vařených ve slupce, netrvá pak další příprava nijak dlouho. Pečené plněné brambory můžete zapéct se spoustou různých náplní a vyhovět tak nejrůznějším dietním požadavkům svých strávníků. Já jsem nijak neřešila množství, prostě jsem nabrala misku středně velkých brambor (pak jsem je pro orientaci spočítala, bylo jich 12, po naplnění půlek jsem potřebovala celý velký plech, celkem cca 4 – 5 pěkných porcí). I množství ostatních ingrediencí není třeba moc řešit, protože základ jsou vydlabané vnitřky brambor. Co přidáte navíc, dodá chuť i objem, ale moc toho potřebovat nebudete, protože máte omezené množství bramborových mističek, které můžete naplnit, takže naprosto ideální jídlo. Jak říkám, dobrota skoro z ničeho a přitom nepřeberné množství variací, stačí přidat bylinky, nebo koření, trochu masa, sýry. Tady uvedu svoji verzi, ale hrajte si…..
Štrúdl, který můžete péct i několik dní po sobě
Je jasné, že jako spousta jiných sladkých koláčů a buchet, je i štrúdl nejlepší čerstvý. Nejčastěji nejspíš sáhnete po listovém těstu, které je snadno po ruce. A dneska, když jej koupíte i vyválené, tak je to úplná pohoda. Dělám to často taky tak, protože je to zkrátka superrychlé a jednoduché i dobré. Tenhle recept na štrúdlové těsto jsem dostala od kolegyně a musím říct, že jsem z něj nadšená. Není to tedy těsto lístkovací, spíš se podobá těstu taženému. Co je na něm tak skvělé? Připravíte jej raz dva, krásně se s ním pracuje, vyválíte jej velmi pohodlně na tenkou placku, a to opravdu hodně tenkou. Po založení těsta by toto mělo nejméně 4 hodiny odpočívat, z čerstvého tenhle štrúdl neumotáte. Ale nejlepší na něm je to, že z těsta můžete postupně ubírat a upéct si klidně 2 až 3 dny po sobě k odpolední kávě vždy velmi rychle čerstvý moučník. Z uvedeného množství upečete 4 běžné nohavice. Já jsem pekla jen jablečné, tak nemůžu sloužit s jinými náplněmi. S jablky to tedy funguje výborně. Navíc víte, jaké ingredience jste do těsta použili, což se bohužel o lístkovém těstu říct nedá. Takže další sladký recept v řadě…..
Zase se mi podařilo koupit dobré zralé mango, tomu jsem neodolala. Sice se nedá srovnat s mangem, které ochutnáte v zemích, kde se pěstuje, ale úplně odříct si ho nedokážu. Občas je zkrátka nějaký ten kompromis omluvitelný. Rozhodla jsem se k němu uvařit sladkou rýži, ale po indicku s kořením a trochou kokosového mléka. Použila jsem k tomu kulatou rýži na risotto. Sladká kořeněná rýže s mangem je taková exotičtější variace na naši klasickou sladkou rýži, ale připravit si jí můžete ze zcela běžně dostupných surovin. Abych zkrátila dobu vaření sladké rýže, tak jsem si ji večer předem namočila do vody. Rýže je pak hotová mnohem dříve.
Mám obvyklou jarní krizi a jestli to jaro brzy nepřijde, tak nevím. Musím se do všeho nutit, včetně vaření a to už je co říct :-). Většinou si v práci říkám, co doma uvařím nebo upeču, ale po návratu už nemám energie ani chuť. Když si vzpomenu, že jindy levou zadní připravím několik věcí najednou, tak teď tomu těžko sama věřím. Pomáhá malování, taková primitivní arteterapie, kdy tvořím něco pro mne v tu chvíli subjektivně hezkého a nemyslím na nic jiného, protože jinak se mi slijí barvy a zůstane šedá louže, což není žádoucí. Ale obrázků se nenajíme, ani si je nemůžeme přikusovat ke kávě. Tak jsem se nakonec rozhoupala a upekla jsem tenhle lahodný drobenkový koláč s jablky a tvarohem, který jsem měla v lednici. Jablíčka mám ještě z podzimu, jsou trošku pomačkaná, ale pořád výborná. Mám je hrozně ráda. Vždycky, když loupu na koláč nebo třeba na knedlíky, tak to přeženu a zbytek připravených lodiček si dám na talířek jako ve školce a pěkně posvačím. Koláč je vážně moc dobrý. Já jsem použila tvaroh, protože jsem jej měla po ruce, ale mohla by být i ricotta nebo cream cheese. Ale myslím, že zrovna v této kombinaci v tomhle koláči je tvaroh nejvíc osvěžující a výborně se sem hodí.