Tenhle nákyp je vlastně takový koláč, ale bez korpusu. Protože jsem použila zbytek svojí vařené polenty, tak mi nákyp krásně držel tvar a po upečení se krájel opravdu jako koláč. když nebudete mít polentu, nemusíte ji kvůli tomuhle jídlu vařit a použijete místo ní mléko, ve kterém vajíčka rozmícháte, potom bude výsledný pokrm křehčí a může se trochu drobit, zejména za tepla. Po mírném vychladnutí se vše zpevní a manipulace s koláčem bude snazší. Určitě tenhle brokolicový nákyp s mrkví a hlívou zkuste, je to veliká dobrota. Navíc si můžete hrát se zeleninou, zkusit jiné druhy, květák, růžičkovou kapustu, špenát, červenou řepu, co budete mít po ruce. Můžete přidat i na dílky nakrájenou cibuli. Tu já nepoužívám v receptech, kde cibuli zůstane forma a odhalitelná chuť, můj muž ji nesnáší, tak ho netrápím a šoupnu ji jen tam, kde se rozpeče, rozvaří a on pak chudák nemusí půl oběda vybírat kousky. Nákyp jsem připravila v kulaté formě 30 cm v průměru, opět jsme měli 2 večeře a 2 obědy a kousek nám zbylo. Takže množství bude této velikosti odpovídat. Podotýkám, že jíme střídmě, tak pro větší jedlíky či více lidí klidně všeho přidejte a upečte v hlubokém plechu.
Momentální puzení a čirá improvizace. Tak by se asi dal shrnout tenhle rychlý mini dortík. Koupila jsem ve slevě klasický 100 g čerstvý sýr. Znáte ho, buď byl čistý bílý s modrým písmem a pak s červeným, ten byl kápiový. Oba super, mohla bych je jen tak z obalu, což jsem taky hned udělala. Vzala jsem jich asi 8 s tím, že něco už vymyslím (třeba rovnou sníst :-). Takže byly k večeři skvělé pečené brambory obalované v parmazánové ochucené směsi s krémovým dipem. Něco na snídaně a pak to přišlo, chuť na sladké udělala své a spolu se sýrem čekajícím v lednici to už šlo ráz na ráz. Cheesecake na vidličku je celkem výstižný název, chtěla jsem opravdu jen něco malého a tak jsem použila malé keramické formičky, neboli kokotky, které jsem vyložila papírovým košíčkem na mufiny. Abych neměla jen čistě vanilkový cheesecake, použila jsem hrst roztopených čokoládových peciček, víc jak 50 g jich určitě nebylo. Recept je velmi rychlý a jednoduchý a to je taky důvod, proč ho sem dávám. Když budete potřebovat nějaký rychlejší dezert, se kterým nebude moc práce, ale vytvoříte luxusní lahůdku. Ze 3 balení po 100 g jsem upekla 4 kulaté formičky a 2 menší hranaté, tak celkem by to na 5 porcí pro dospělého dalo.
V postní době přijde ke slovu více bezmasých receptů. A taky dýně čekající v ložnici na okně je třeba pomalu spotřebovat. Vloni se mi podařilo jednu velkou dýni dochovat až k podzimu. V létě už bylo plno jiné zeleniny a na tuhle krasavici jsem pozapomněla. Takže nakonec ještě posloužila jako podzimní dekorace. Tentokrát mám ještě nějaké Hokkaido dýně, pak Sweet meat Oregon homestead a taky voňavé muškátové. Takže bude oranžový jídelníček. Tentokrát jsem velmi rychle potřebovala večeři a obědy pro dva, takže tahle rychlá pečená dýně s polentou mě napadla jako první. Chvíli jsem přemýšlela, co k upečené dýni, ale polentu máme oba moc rádi,na rozdíl od chlapců. Tak jsem využila toho, že budeme jíst sami a dopřála jsem nám luxusní polentu, kterou vařím už několik let. Recept už tu na blogu je zde, takže dnes je to vlastně jen taková jednoduchá inspirace.
Jeden těch teplých salátů, které si s chutí dáte v zimě. Já osobně mám na saláty tak, jak jsme zvyklí je připravovat, v zimě chuť málokdy. Mám pocit, že mě vystydnou vnitřnosti. Takže zimní období u nás zrovna zeleně salátové není. Něco jiného je pak jaro, kdy začínají venku vylézat první svěží lupeny, ať už je to polníček či časné saláty, nebo divoké byliny, například popenec a pampeliška. V zimě dělávám saláty, kde je základ teplá nebo aspoň vlahá zelenina a tu pak klidně kombinuji i s nějakým tím listem. Takový je i salát z pečené brokolice s cizrnou doplněný o rukolu, která se díky mírně zimě bohatě košatí ve velkém květináči i na záhonech, kam se sama vysemenila. Dokonce některé rostliny už by nasazovaly i na květ. Tak to myslím, že zima si ještě řekne své slovo, nicméně rukola je skvělým zpestřením zimního talíře.
Fazole s hlívou na italský způsob
Teď je ideální čas na luštěninová jídla. Pro mne osobně je to tedy kterákoli doba. Ale v zimě je dobré spotřebovávat zásoby nasušených fazolí z léta. Já už začínám spřádat plány na výsadbu do další sezóny, tak si musím udělat místo v komoře. Pokud byste zrovna nechtěli namáčet a vařit fazole, můžete jídlo klidně připravit s hotovými fazolemi z plechovky. Jídlo je skvělé samo o sobě a vůbec nic mu nechybí. Ale klidně můžete tyhle fazole s hlívou použít jako přílohu k masu nebo jako předkrm na crostini. Jsou super teplé i studené.
Určitě aspoň někdo z vás to bude mít stejně, ale já se můžu připravit před nakupováním, jak chci (většinou to nedělám tedy vůbec), promyslet si, co budu zhruba tak potřebovat, ale nakonec se často nechám strhnout něčím úplně jiným, a původní plány hodím za hlavu a pěkně se rozjedu. To byl přesně i tenhle případ. Večer nás čekal maturitní ples mladšího syna. Ne že bych šílela, co si vezmu na sebe, to teda vůbec. Ale věděla jsem, že se budu muset dát trochu do kupy. Mastná hlava a tak.., znáte to. Tyhle úpravy mi už ale něco času zaberou, není to jako dřív. Takže jsem si řekla, že to bude chtít něco malého a rychlého k večeři. Jenže pak jsem v chladícím boxu zahlídla tuňákový steak a bylo po něčem malém. Zkrátka jsem už věděla, že nic menšího než tuňákový tatarák to před takovou událostí být nemůže. Vůbec jsem neřešila, jakou verzi vyrobím, zkrátka jsem věděla, že doma něco vymyslím. Vymyslela. Neměla jsem po ruce nic exotického na variaci s oblíbeným koriandrem a třeba s avokádem. Připravila jsem proto tuňákový tatarák v tradičnějším kabátku a moc jsme si pochutnali. Ples se taky vydařil, děti přežily ve zdraví a o to jde především…
Dostali jsme chuť na nějaký šťavnatý, voňavý jablečný koláč. Tenhle recept jsem měla napsaný na papírku už pěkně dlouho a teď na mě vypadl. Takže bylo rozhodnuto. Zvláštností receptu je, že se koláč peče postupně po vrstvách, ale přitom to nijak nekomplikuje jeho přípravu, jen zkrátka než umícháte další vrstvu, dáte koláč péct do trouby. Celkem se tedy pečou 3 vrstvy 60 minut. V receptu se používá máslo, takže koláč krásně voní. Už nevím, kde jsem k receptu přišla, ale rozhodně jsem musela ubrat množství cukru. Koláč by byl moc sladký, zejména pokud bych neměla kyselá jablka, která jsou určitě vhodnější. Tenhle jablečný koláč s drobenkou je vážně výborný a jeho chuť bude dána i odrůdou jablek, která použijete. Můžete jej podávat studený i mírně ohřátý, se šlehačkou a vanilkovým krémem nebo se zmrzlinou.