Jen rychlá inspirace, pokud byste třeba nevěděli, co k večeři či k lehkému obědu. Salát s avokádem, uzeným lososem a koyím sýrem nám moc chutnal a byl raz dva hotový. Můžete jej připravit i v malém, jen jako předkrm, na druhou stranu, když ho bude více, hladoví po něm rozhodně nezůstanete.
Mandlový koláč s rebarborou
Luxusní mandlový koláč s rebarborou, na kterém si rozhodně pochutnáte, pokud máte rádi rebarboru. Když jsem byla malá, tak jsme doma mívali rebarborový koláč celkem běžně, ten klasický s drobenkou. I když je rebarbora opravdu kyselá, tak nám chutnal. Rebarboru si teď pěstuji sama a začínám sklízet. Moc se mi ale líbí ty krásně červené řapíky, které vídáme v anglických receptech. Jejich rychlená ostře červeno-růžová rebarbora je vyhlášená. Letos jsem opravdu hodně věcí nestihla, jak bych si představovala, takže přesný způsob rychlení jsem nenastudovala. Ale zkusila jsem, jakmile se mi začaly listy klubat ze země, přiklopit rebarboru kýblem. Když listy začaly kýbl zvedat, tak jsem je osvobodila a pár, myslím celkem slušně červených řapíků sklidila. Bylo toho tak akorát, abych mohla upéct tenhle bezlepkový mandlový koláč s rebarborou.
Krémová bramborová polévka s medvědím česnekem, kopřivami a hráškem
Jednoduchá, výborná, zase zelená a zase zdravá. Nic na tom není. Ale když je sezóna jarních bylin, které si můžeme natrhat, byla by škoda těchto darů přírody nevyužít. Je to tak snadné. I kdybyste neměli zrovna možnost nasbírat medvědí česnek, nevadí. Kopřivy rostou všude a ty mladé, které se pro kulinářské použití výborně hodí, si můžete nasbírat velmi snadno. Jen si dobře pohlídejte, kde sbíráte, abyste měli jistotu, že s kopřivami nepřidáte do jídla i chemický postřikový koktejl. Polévka je moc dobrá, lahodná. Když v ní utopíte ztracené vejce, tak máte v podstatě hlavní jídlo. Krémová bramborová polévka s medvědím česnekem, kopřivami a hráškem je pro tyto dny rozhodně snadno dostupným jídlem, pokud se surovin týká, tak ji vyzkoušejte, dokud jsou medvědí česnek a mladé kopřivy k mání.
Medvědí česnek je hvězda jara a zejména v posledních letech je to doslova hit. Kdo netrhá, nejí a nevaří z medvědího česneku, jako by nebyl. Taky jsem neodolala pokušení. Mám sice česnek na zahrádce, ale to je pár cibulek a pár listů. Vyrazila jsem tedy na vyhlášenou místní lokalitu s košíkem a přinesla domů zásobu na přípravu pesta nějaké drobné vaření. Pesto obecně je skvělá věc, nejen na těstoviny. Můžete jej přidat do pomazánek či sendvičů, do salátových zálivek, natřít jej na pizzu. Pesto z medvědího česneku je navíc opravdu „česnekové“, velmi aromatické a chutné. V receptu jsem medvědí česnek doplnila slunečnicovými semínky, která mám v pestu moc ráda, pořádnou dávkou kvalitního extra panenského olivového oleje a strouhaným sýrem Gran Moravia. Na tom jsem taky nešetřila. Výsledek je báječný.
Konečně je to tady, nejen jaro v kalendáři, ale už je to i vidět. Meze se začínají zelenat a to znamená, že se dají sbírat jarní zelené byliny, kterými si můžete obohatit jídelníček. Jarní příliv vitamínů z přírody. Musíte tedy sbírat na místech, o kterých víte, že nejsou zatížena chemickým ošetřením, hnojením, ani pejsky. Možností, co sbírat, je více. Úplně postačí, když nasbíráte misku mladých kopřiv, popenec a třeba ptačinec. K tomu přidáte misku špenátu. Ten z podzimního výsevu je teď parádní a do polévky ideální. Otrhala jsem i nějaké nové lístky, které se derou na svět na zapomenutých pahýlech loňského mangoldu. Jarní zelená polévka je velmi jednoduchá, nic těžkého na ní není, je velmi lahodná a velmi zelená :-). Nebudu jí říkat ani očistná (to je teď tak trochu mantra), přeci jen v polévce máme šlehačku, takže krémová jarní zelená polévka by byl asi optimální název. Pochutnáte si.
Pokud máte rádi mák, tak koláč určitě zkuste. Je opravdu hodně makový, dalo by se skoro říct, že výhradně. Ale to úplně pravda není, jsou v něm ještě mleté mandle. Ale mák je jednoznačně dominanta. Navíc není mletý, jak jsme většinou zvyklí v našich koláčích. Koláč je přirozeně bezlepkový. Slazený je nerafinovaným třtinovým cukrem Muscovado a to mu dává karamelový, aromatický nádech. Jako spousta jiných bezlepkových koláčů, kde není přidaná ani bezlepková mouka, je trochu vlhčí a žvýkavý. Nám tenhle makový koláč s mandlemi moc chutnal. Jediná jeho nevýhoda je, že vám po něm zůstane puntíkatý úsměv, takže doporučuji konzumovat raději doma s následnou možností zasáhnout.
Toto nebudu nazývat receptem, ale jídlo je tak moc dobré, že je sem pro inspiraci vkládám. Vlastní příprava je časově možná trochu náročnější, ale rozhodně skoro bez práce. Kachnu jsem měla ze dvorku, to je výhoda života na malé vsi. Občas se k nějakému opeřenci dostanete. Jenže nás bylo dost ke stolu a kačička zase tak velká nebyla. Proto jsem se rozhodla pro pomalé pečení (už maso jinak v podstatě skoro nepeču, až na pár výjimek). Začala jsem s tím před pár lety a nechystám se to měnit. Pomalým pečením pod pokličkou při nižší teplotě upečete výtečné, měkké, šťavnaté maso a k dokonalému požitku vám bude stačit opravdu kousek. Kachnu jsem pak obrala, maso dala zpátky do pekáče do vypečeného tuku a ještě krátce pekla odkryté, aby lehce zezlátlo. Tuku z kachny je dost, takže maso bylo prakticky ponořené, nehrozilo tedy, že se vysuší. Pomalu pečená kachna s haluškami a kysaným zelím je dokonalé jídlo na nedělní stůl.
Opět tu máme jedno jídlo z kategorie rychlovek, je ovšem také mimořádně chutné. Jak už to tak bývá, i cizrna se smetanovým mangoldem vznikla doslova za pochodu, částečně ze zbytků, dalo by se říct. Smetanový mangold jsem měla v lednici, dělala jsem jej synovi ke špagetám a zbyla mi necelá vanička od zmrzliny, mohlo ho být odhadem asi půl litru. Nechtěla jsem nám k němu dělat těstoviny, tak mě napadla cizrna (sterilovaná, když je to rychlovka). Jen jsem ji trochu pomohla česnekem, chilli papričkou a římským kmínem. Pokud nebudete mít po ruce čerstvý nebo (jako já) mražený mangold, klidně použijte špenát.