Obdobnou kombinaci jsem poprvé ochutnala v restauraci a byla jsem nadšena. Pikantní a kořeněné jehněčí s lahodnou chutí cizrnového hummusu. Ten já miluji naprosto nekriticky, mohla bych ho mít každý den. Na podzim mi podobný recept přistál v newsletteru mého od oblíbence Davida Lebovitze – zde. Neměla jsem zrovna čas ani jehněčí po ruce a tak jsem dala ideu k ledu. Ale teď to ve mně uzrálo a hummus s jehněčím ragú jsem připravila. Recept jsem si trochu upravila, doplnila jsem pár drobností. Změnila jsem i pracovní postup a ragú jsem po přípravě na plotně svěřila troubě, aby se propeklo k dokonalé chuti.
Potřebujete (na 2 porce):
Na hummus:
- 400 g konzervu cizrny nebo stejné množství cizrny doma uvařené. Já se přiznám, že zatím většinou sahám po konzervě, protože jsem si v Lidlu koupila celý karton, jelikož ji miluju a nemám čas. Ale a6 je spotřebuji, určitě ji zkusím vařit doma. Budu muset trochu plánovat, tak uvidíme, jestli to dám nebo mezitím budou další španělské dny a já dovalím další karton, nevím.
- 2 PL měkkého másla
- 2 PL dobrého olivového oleje
- ½ ČL drceného římského kmínu
- ½ ČL soli
- trocha vody z cizrny dle potřeby
- šťáva z asi půlky citrónu, podle chuti
Na ragú:
- 300 g nahrubo mletého jehněčího, případně nakrájeného na malé kostičky, já jsem si namlela
- 1 PL olivového oleje
- 1 ČL soli
- 1 malou cibuli nakrájenou nadrobno
- 1 větší stroužek česneku, taky nakrájený
- 3 nadrcené kuličky nového koření
- ¼ ČL čerstvě mletého pepře
- 1 ČL drceného římského kmínu
- špetku mleté skořice
- 1/2 konzervy sterilovaných rajčat. Dala jsem možná trochu více, nic se ale nestalo, v troubě se vše krásně vypeklo
- asi 5 na malé kousky nakrájených půlek sušených rajčat. Ta svoje jsem koupila v prodejně Gran Moravia. Jsou krásně šťavnatá, vůbec ne tvrdá, takže se bezvadně hodí k přímému použití.
- 1 ½ ČL pikantní harissa pasty. Tu jsem ale neměla, měla jsem ale směs koření harissa, tak jsem ji dala. Podle Davida L. můžete dát taky rajský protlak a půl ČL čili paprikových vloček nebo chilli koření a bude to také pálit. Pokud byste chtěli jen lehce pikantní verzi, dejte méně a pokud vůbec nejíte pálivá jídla, dejte místo toho 1 ČL sladké uzené papriky
- trochu citrónové šťávy, asi 1 ČL, zase podle chuti
- hrst sekané petrželky
- 2 PL opražených piniových semínek, která ale můžete vynechat. Já jsem je taky neměla a tak jsem jídlo připravila bez nich. Nevím, o co jsem tedy přišla, ale chutnalo mi i tak moc.
Nejdříve si připravte ragú. Troubu rozehřejte na 180 °C.
V litinovém hrnci (nebo v jiném, který pak můžete dát do trouby) rozehřejte olej a zpěňte na něm cibulku a česnek, vhoďte drcený kmín a nové koření. Pak přidejte maso a opékejte.
Maso pustí nějakou šťávu. Osolte a dejte všechny zbývající ingredience kromě petrželky.
Chvíli míchejte na plotně, a jakmile budete mít troubu rozpálenou, dejte odkrytý hrnec péct na zhruba 45 minut. Tak po 30 minutách zkontrolujte, zamíchejte, případně dejte 2 – 3 lžíce vody. Pokud máte na konci pečení v ragú ještě dost tekutiny, klidně přidejte pár minut. Já mám ráda, když se mírně připékají okraje k hrnci a všechno krásně voní, takže jsem trošku přidala, asi 10 minut.
Když se vám peče maso v troubě asi 20 minut, začněte s přípravou hummusu. Nejdříve si do jiného menšího hrnce vyklopte cizrnu ze sklenice i s tekutinou a hrnec dejte na 15 minut do trouby vedle masa, aby se vám cizrna prohřála. Dávejte si ale dobrý pozor, ať jako já potom, až budete mít hrnec s ohřátou cizrnou připravený na lince, nesáhnete hrnci na ucho. Člověk by nevěřil, jak se v troubě rozpálí :-).
Přendejte teplou cizrnu do nádoby, ve které budete mixovat hummus. Já to dělám v úzké nádobě od ponorného mixéru. Nikde jinde se mi nedaří úplně jemný krém získat.
K cizrně dejte olej a měkké máslo, sůl, římský kmín a citrónovou šťávu. Mixujte. Přidejte trochu vody z cizrny, ale postupně, mohlo by vám vše příliš zřídnout. Ve výsledku to může být asi půl hrnku.
Mezitím už budete mít hotové ragú. Zamíchejte do něj sekanou petrželku. Podávejte ragú na teplém hummusu zakápnuté olivovým olejem – jak taky jinak.