Výborná vegetariánská verze chilli con carne, tentokrát tedy bez masa. Ale pochutnáte si na něm úplně stejně, chuť je naprosto plnohodnotná, bez chybičky. Zeleninové chilli mě nadchlo. Hrozně mě baví hledat bezmasé verze oblíbených pokrmů tak, abyste se neochudili o zážitek z jídla. Zkrátka zeleninové chilli zkuste, teď ve studených a sychravých dnech vás pikantní směs parádně zahřeje. Navíc vaření je velmi snadné. Já jsem tentokrát došla k tomuto jídlu hodně velkou oklikou, ale to se mi občas stává. Úplně původní impuls k řetězení nápadů dal litr kuřecího vývaru, který jsem měla asi 2 dny uvařený a už jsem jej musela nutně použít. Potřebovala jsem ale vydatné jídlo, polévka by mi nestačila. Už si ani nepamatuji, jak jsem se dopracovala až k zeleninovému chilli, ale mělo to tak být, protože jsme si moc pochutnali a určitě jsem jej navařila naposledy.
Potřebujete:
- 1 – 2 chilli papričky, podle toho, jaké grády od jídla očekáváte, rozhodně si aspoň trochu pálivosti dopřejte, je to pak úplně o něčem jiném
- 2 střední cibule, bílá nebo červená, to je jedno
- 2 menší mrkve na kostičky
- kousek celeru, asi 1/3 středně velké bulvy
- 4 stroužky česneku
- 1 balení lahůdkového tofu (můžete i vynechat)
- 2 – 3 nadrobno nakrájená sušená rajčata
- 2 ČL římského kmínu
- 2 ČL koriandru
- 2 PL sušeného oregana
- 2 ČL uzené sladké papriky
- ½ ČL nastrouhaného muškátového oříšku
- 1 ČL mleté skořice (optimálně cejlonské)
- 2 konzervy červených fazolí
- 2 konzervy sekaných rajčat nebo velkou sklenici (cca ¾ l passaty). Já jsem použila svoje výtvory z léta a to tak, že jsem dala sklenici sterilovaných rajčat a sklenici rajčatové omáčky.
- asi 1 l vývaru. Pokud zrovna máte domácí, tak jej použijte. Když ne, použijte kostku nebo sypaný vývar, ale pokud můžete, kupte si jej v bio kvalitě.
- vařenou rýži jako přílohu
- sůl, pepř
- olivový olej
Cibuli, česnek, chilli papričky, mrkev a celer nakrájejte na malé kostičky. Na oleji opečte nejdřív cibuli a mrkví a celerem. K zelenině přidejte drcený kmín a koriandr. Opékejte pomalu, ať se zelenina krásně rozvoní. Pak přidejte česnek a papričky a ještě opékejte. Přihoďte tofu a pokračujte v opékání. Dejte papriku a muškátový oříšek. Nakonec dejte do hrnce ostatní ingredience – sterilovaná a sušená rajčata, fazole a vývar.
Osolte, opepřete, zamíchejte a pomalu vařte asi hodinu, nejdříve ale tak půl hodiny částečně zakryté pokličkou, pak odkryté. Odpaří se vám tekutina a obsah hrnce se krásně zahustí. Dochuťte podle potřeby.
Podávejte s vařenou rýží, můžete dát lžičku zakysané smetany, trochu strouhaného čedaru navrch a zakápnout chilli omáčkou, pokud chcete přitvrdit muziku.