Recept na tenhle báječný koláč mi nedávno přistál v mailu. Odebírám newsletter z blogu Davida Lebovitze (recept zde), o kterém jsem tu už psala. Je to můj oblíbený food blogger, jeho blog rozhodně stojí za návštěvu. Svého času jsem jej sledovala velmi pravidelně. Teď nemám čas na žádné lelkování, tak jsem ráda, že aspoň díky newsletteru se mrknutím oka dozvím, co je nového a většinou ani nezvládnu podrobněji číst. Ale občas, a to byl právě případ i tohoto koláče, neodolám a hned čtu. A tady jsem věděla, že je můj, koláč. Byla to láska na první pohled, je v něm všechno, co mám ráda, navíc v úžasné kombinaci. Byla jsem napnutá, jestli láska přežije první pečení. Ano. Kořeněný švestkový koláč je výborný, luxusní. Neuděláte chybu, ani když jej připravíte jako slavnostní pohoštění.
Je v něm kardamom a švestky, tedy jen to nejlepší. Někdo tomu ale nehoví, takže si nepochutná. Pokud však máte obojí rádi, koláč určitě vyzkoušejte. Musím podotknout, že v originálním receptu nejsou švestky, ale červené japonské blumy Santa Rosa. Takže jsem recept trochu upravila, přizpůsobila lokálním podmínkám. Pokud tyto nebo podobné blumy seženu, určitě i s nimi koláč vyzkouším. Teď jsem ale použila švestky. Pekla jsem koláč už dvakrát, takže ano, chutná nám. Taky jsem lehce sem tam upravila množství ingrediencí (např. méně cukru) a pekla jsem z polohrubé mouky, což je taková naše výhoda, že ji máme. Všude je většinou k mání jen víceméně obdoba naší hladké mouky. I ta by jistě mohla být, ale polohrubá mouka v koláči je spíš vylepšení, odlehčení struktury těsta, tak proto jsem po ní sáhla. Takže nějaké úpravy byly, pekla jsem podle receptu, ale také podle svých zvyků.
Rozpis je na kulatou formu průměru 20 cm.
Na posypku potřebujete:
- 1 balení mandlových plátků. V originále je méně, 75 g, ale já jsem pytlík použila celý.
- 2 PL polohrubé mouky
- 2 PL hodně měkkého másla
- špetku soli
- ½ ČL drceného kardamomu, který si drtím v hmoždíři vždycky až před použitím, je to nesrovnatelně lepší než koupený mletý kardamom, který postupně ztrácí aroma. Doporučuje to i DL.
- ½ ČL mleté skořice
- 1/3 hrnku hnědého cukru
Na koláč:
- švestky nebo blumy, asi 10 ks
- 115 g měkkého másla
- 120 g cukru (v originále je 150 g), může být hnědý i bílý cukr typu krupice
- 175 g polohrubé mouky
- ½ ČL prášku do pečiva
- ½ ČL sody
- 1 ½ ČL drceného kardamomu
- ½ ČL soli
- 2 vejce pokojové teploty, případně ještě trochu ohřátá v misce s teplou vodou. Když přidávám vejce do utřeného másla s cukrem, dělám to tak, je menší riziko, že se těsto srazí.
- 1 ČL vanilkového extraktu
- 125 ml podmáslí pokojové teploty
Na sirup:
- 2 PL másla
- 3 PL šlehačky
- špetka soli
- 1 ČL vanilkového extraktu
- 3 PL tmavého třtinového cukru, lépe řečeno spíš sušené třtinové šťávy, kterou koupíte se zdravé výživě, má úžasnou karamelovou chuť a proto je přeliv přes koláč jako karamelový sirup
Předehřejte troubu na 180 °C.
V menší misce smíchejte ingredience na drobenku. Aby se mandle úplně nerozbily, což se stejně víceméně stane, přidávám je do drobenky až nakonec.
Mouku smíchejte v misce s kořením, kypřícím práškem a sodou.
V robotu třete měkké máslo s cukrem, až vznikne světlý, lehký krém, trvá to asi 5 minut. Potom po jednom opatrně vmíchejte vejce. Druhé přidejte, až to první bude zcela vpracované do krému. Pokud by se vám přeci jen začal krém srážet, přidejte lžíci sypké směsi. Po vejcích vmíchejte část mouky, pak podmáslí a zbytek mouky. Zkrátka pracujte s těstem opatrně, ať se vám nesrazí, ale zase nepřemíchejte, aby zůstalo nadýchané.
Těsto dejte do formy na pečící papír.
Poklaďte nakrájenými švestkami a posypte drobenkou.
Pečte asi 45 – 50 minut. DL píše i déle, tak do hodiny. Záleží na tom, jak vám peče trouba. Můžete nakonec zkusit špejlí, jestli se na ní těsto už nelepí.
Na teplý koláč nalijte připravený sirup. Ten si svařte, dokud se koláč peče. V kastrůlku smíchejte všechny ingredience a krátce, asi minutu, povařte.
Můžete podávat jen tak nebo se šlehačkou či vanilkovou zmrzlinou.