Sázka na jistotu, ať se rozhodnete pro borůvkový cheesecake nebo čokoládový či banánový. Variant je nepočítaně. I samotné pečení není nic složitého, i když by to tak na první pohled mohlo vypadat. Nebojte se toho, podrobně jsem recept popsala ve svém úplně prvním příspěvku na mém blogu – zde. Teď jsem se rozhodla pro borůvky, které jsem vylovila ještě mražené, tak musely pryč.
Je potřeba likvidovat zásoby. Těch mám tedy dost, jsem typický sběrač. V tom jsem opravdu dobrá, střádat, dělat zásoby, to mi jde. Není to tak úplně praktické, to uznávám. Na druhou stranu, jsme vždy připraveni. Momentální nedostatek jedné potraviny v domácnosti jsem schopna okamžitě nahradit zásobou jiné. Doufám, že moje zásobovací umění vždy bude praktikováno jen v nácvikovém módu.
Ale zpět k cheesecaku (nevypadá anglické slovo divně v 3. pádu?). Původní recept jsem pro borůvkovou úpravu mírně poupravila.
Potřebujete na cheesecake:
- 3 balení cream cheese po 200 g
- ¾ hrnku cukru (část nahraďte vanilkovým cukrem. Já si jej vyrábím sama, což ovšem není nic složitého – vydlabejte vanilkový lusk do jemného cukru krupice, můžete použít ten na pečení, promíchejte a zavřete do velké sklenice. Jak budete odebírat, tak přisypávejte nový cukr, občas přidejte vanilku. Takže já jsem dala všechen cukr vanilkový, protože jej mám dost.
- 4 vejce
- z ½ citrónu šťáva
- 2 PL kukuřičného škrobu
- hrst borůvek
Na korpus:
- sušenky – 300 ml mletých nebo nadrcených sušenek, buď Bebe nebo jiné cereální sušenky, nebo máslové či Speculatius. Ty používám moc ráda, výborně se k jemnému korpusu hodí výraznější chutí.
- 3 -4 PL rostlinného oleje nebo rozpuštěného másla
Na borůvkovou omáčku:
- 1 ½ hrnku borůvek
- 2 PL hnědého cukru
- 1/3 hrnku vody
- 2 ČL kukuřičného škrobu
Hmotu i korpus připravte podle původního receptu. Je to jednoduché. Formu jsem použila o průměru 27 cm, pak je cheesecake vyšší. Pokud jej budete dělat ve větší formě, bude logicky nižší.
Důležité je, aby všechny ingredience byly stejné teploty. Jde vlastně hlavně o cream cheese a vajíčka. Hmota pak bude krásně hladká a jemná.
Na sušenky připravené ve formě dejte naběračkou malé množství krému, asi tak 1 cm. Do něj nasázejte hrst borůvek. Pokud používáte mražené a máte je promrzlé s ledem, tak je v cedníku propláchněte studenou vodou. Buďte jemní. Potom na borůvky opět naběračkou dejte zbytek krému a dejte péct.
Postupujte stejně, jako v původním receptu. Nejprve v troubě rozpálené na 240 °C, ve které máte na dně plech s horkou vodou, pečte asi 10 – 12 minut. Potom snižte teplotu na 160 °C a pečte asi 50 minut až hodinu. Pokud by vám povrch tmavnul brzy, přikryjte dort alobalem a odkryjte až ke konci. Pečte dozlatova.
Mezitím si připravte omáčku z borůvek. Dejte je dusit promíchané s cukrem na mírném ohni, není třeba dávat vodu, borůvky pustí šťávu. Když se vaří, přidejte vodu s rozmíchaným škrobem a nechte zhoustnout. V Případě potřebu můžete trošku vody přidat.
Dort po upečení nechejte vychladnout a pak dejte chladit do lednice aspoň na 2 hodiny.
Podávejte s omáčkou.
Kontrolní otázka – dá se jíst cheesecake vlahý neboli řádně nevychlazený?
Odpověď – ano dá, testováno na lidech.
4 Comments
Dobrý den,možná hloupa otázka..omáčka se má podávat vychlazena nebo pokojova teplota..vyzkousim na svou oslavu..dekuji
Dobrý den, já to moc neřeším, obojí je moc dobré. Dělám to tak, že při prvním podávání je obvykle omáčka teplejší, nestihla ještě vychladnout. A později ji pak už mám z lednice, tak ji nechám studenou a nikdo si nestěžuje. Přeji vše nejlepší, ať už slavíte cokoli. Mějte se, zdravím Zdena
Dobrý den,
jaký druh cream cheese používáte ? Všude se uvádí něco jiného…
Děkuji
Andrea
Já už roky peču cheesecake z Lidlovskeho. Mívají ho v tmavě modré hranaté vaničce, nekupuji Light verzi, ale normální plnotučný. 200 g kolem 20 Kč, v akci bývá ještě levnější. Je skvělý a funguje dobře (i na chleba 😊). Hezký den, Zdena.