Lívance, to je také stálice na jídelníčku. Ať už je uděláte jako dezert, snídani a nebo sladké hlavní jídlo, tak si vždycky pochutnáte. Baví mě zkoušet různé obměny, i když klasika stále vede. Pro nás je to jako doplněk ochucený tvaroh nebo zakysaná smetana s ovocem nebo marmeládou. To můžu udělat kdykoli a vždycky bude spokojenost na palubě. Ale právě proto, aby nám nezevšedněly, občas je třeba změnit repertoár. Tentokrát jsem do těsta přidala mák a citrónovou kůru. Tahle kombinace, to je taková makovníková verze a zabodovala i zde.
Potřebujete:
- základní těsto na lívance s podmáslím, recept zde. Z dvojité dávky byl plný talíř, pro 4 lidi k večeři
- 2 – 3 PL celého máku
- kůru z půlky biocitrónu
- ghí nebo jiný tuk na smažení lívanců. Já používám ghí, které jen trošku v něm umazanou mašlovačkou natřu na pánev, takže je opravdu jen slabě potřená. Jednou jsem na farmářském trhu koupila levandulové ghí a to je na sladká jídla úžasná vychytávka. Dělám na něm i palačinky. Levandulová vůně v něm je velmi jemná, vůbec ne silná, zkrátka tak akorát (mažu si s tím někdy i obličej, to zkuste, jde o velmi dobrý pleťový krém)
- 1 tvaroh ve vaničce
- 1/2 – 1 kelímek zakysané smetany
- vanilkový cukr,
- citrónovou šťávu a trochu kůry do tvarohu
- čokoládovou polevu na banány (kvalitní hořká čokoláda rozpuštěná ve vodní lázni a naředěná smetanou nebo mlékem na požadovanou konzistenci), případně javorový sirup
- banány
Těsto připravte jako vždy a vmíchejte do něj mák a citrónovou kůru. Ačkoli jindy je nesladím, tady jsem přidala na dvojitou základní dávku 1 PL hnědého cukru, aby trošku sladké bylo. Potom smažte lívanečky. Z dvojité dávky jsem nadělala plný velký talíř.
Tvaroh smíchejte s vanilkovým cukrem a zakysanou smetanou do požadované konzistence. Přidejte trošku citrónové kůry a šťávy.
Tvaroh nandejte na lívance, přidejte kolečka banánů a pokapejte polevou.
A teď už stačí najít tu správnou míru a nepřecpat se.