Ač je počasí jako na houpačce, přeci jen už se občas grilovat dá. Inspiraci pro mátové barbecue mi vnukla kamarádka Helenka. Popisovala mi, jak podle Apetitu pomalu pekla jehněčí v mátovém pestu a jaká to byla dobrota. To mi bylo hned jasné, že jídlo muselo být výborné. Mátu často používám do různých jogurtových omáček. Ale na marinádu jsem ji ještě nezkusila. Rozhodla jsem se tedy tentokrát pro mátovou variaci. Celé ladění jídla je v orientálním duchu, s mátovou jogurtovou omáčkou a cizrnovým hummusem.
Cuketové omeletky a krémovým mangoldem na indický způsob
Tohle vaření byla čistě terapeutická záležitost. Znáte to sami, někdy se prostě den nevydaří a cítíte se mizerně. Pak je dobré zaměstnat svoji hlavu a ruce a soustředit se na jiné věci. Já se buď jdu hrabat v zahradě, kde si při pletí a sbírání či obírání napíchnu zelenou infúzi a jedu, to pomáhá báječně. Nebo vařím. Musím myslet na to, co dělám a pěkně krok za krokem se propracovávat k výsledku. Vaření zabírá zkrátka skvěle. V tomto receptu jsem navíc vymýšlela, co s hromadou mangoldu, který jsem sklidila a s cuketou, kterou jsem dostala od Helenky, kamarádky. Cuketové omeletky jsem chtěla pěkně žluťoučké, tak jsem přidala kurkumu. A tak mě napadlo, že když už dávám kurkumu, poladím celé jídlo trochu do indického stylu.
Když máte jahody, máte uvařenou marmeládu, byl dort, byly knedlíky (ty u nás zatím ne, ale teď momentálně jsem byla víceméně doma sama, tak to tedy nepřipadá v úvahu, že bych si motala knedlíky), jíte ke svačině misku jahod, tak vymýšlíte, co dál. Já tedy ano a tím pádem muselo i na profiterolky s jahodami dojít. Co může být lepšího, než lehoučké, tenoučké těsto naplněné šlehačkou a jahodami. I teď se mi sbíhají sliny.
Opět recept typu ze zahrady do kuchyně a to tak, že doslova. Když to roste, musíte jednat. Navíc jsem potřebovala poměrně rychle a jednoduše připravit trochu více jídla takzvaně do zásoby. Moje lasagne s bok choy jsou na rozdíl od těch klasických, které dělávám a velmi je máme rádi, skutečně o hodně jednodušší na přípravu. Je to taková lehká, letní verze. Osvěžující recept, ve kterém jsem úplně vynechala bešamelovou vrstvu. Pro zjemnění je v podušeném čínském zelí zamíchána ricotta, která udělá onu krémovější vrstvu. Můžete improvizovat. Použít se dá samozřejmě špenát, mangold či jiná listová zeleň.
Jasný favorit posledních dní. Jak dozrávají jahody, stále je třeba je nějak spotřebovávat. Měla jsem ideu, že udělám lehký dortík s čokoládovým korpusem. Ale tenhle jahodový dort je vážně pecka. Korpus je s čokoládou a olivovým olejem, ale z lehkého těsta bez mouky, jen s mletými mandlemi. Inspirovala jsem se zde a recept jsem si upravila s ohledem na mé potřeby. Vlastně kdybych dala mandlí méně, byl by dost podobný čokoládovému tekutému koláčku molten cake. Já jsem ale chtěla, aby těsto trochu drželo, tak je v něm mandlí o něco více. Celkový výsledek, kombinace čokoládového těsta se šlehačkou a jahodami je vážně famózní. Je to delikátní luxusní dortík, který je ovšem tak snadný na přípravu, až se tomu dá těžko uvěřit.
Grilled cheese – grilovaný sýrový sendvič
Jak už název napovídá, grilled cheese vyžaduje v první řadě sýrovou náplň, která se při opékání či grilování rozteče a vytvoří fantasticky chutnající tekutou hmotu v chlebovém obalu. U nás máme smažáka, v Americe zase grilled cheese. Co se rozhodnete přidat k sýru, je už na vás. I kdyby nic, bude to dobrý. Nebo stačí jen šunka, trochu grilovací omáčky nebo kečupu, kolečko rajčete nebo jiná zelenina. Continue Reading
Bok choy (někdy se píše pak choi, já používám název z pytlíku se semínky) je druh asijské listové zeleniny, tvoří veliké zelené listy a buclaté řapíky. Výborně roste a hodně naroste. Moc chutná dřepčíkům, což jsou malí černí skákaví broučci, kteří do listů vykusují dírky. Extra mají rádi právě malé rostliny, resp. na malých rostlinách je poškození nejmarkantnější. Vyčetla jsem, že nesnášejí vlhko, což mohu jen potvrdit, po pravidelném kropení řádění výrazně omezili. Pokud máte na jaře na jaře velké oči a nasázíte hodně sazenic najednou, tak v červnu budete mít pro změnu velkou hlavu, protože budete vymýšlet, co honem s ním. Na internetu jsem viděla nápady jiných zoufalců, co na větší kusy nakrájené listy zmrazí. To tedy není vůbec špatný nápad. Bok choy má svou chuť a do nudlových jídel nebo do polévek se v zimě může velmi dobře použít. Takže mrazit pravděpodobně budeme, ano. Ale prozatím bych volila použít v kuchyni čerstvé zelí. Bok choy s nudlemi a krůtím masem je opět rychlovka, musíte sice vykoupat ty zelené nádhery, ale pak už to jde jako na drátkách.
Dozrávají jahody a to je období, kdy musíte využít těchto darů. Nejlepší jsou jen tak, čerstvé s trochou smetany nebo se šlehačkou. Můžete si ale udělat jahodový pohár. Určitě máte spoustu oblíbených způsobů, jak jahody doplnit do této pochoutky, s čím je zkombinovat. Já se už dlouho chystám na tenhle cheescakový pohár. Moc mi chutnal šlehačkový krém, který jsem dělala na malinový dort a říkala jsem si, že jej musím připravit i s jahodami. Jenže na dort teď není čas, jsme hrozně rozlítaní a pořád není někdo doma, resp. dost často jsem doma jen já. A já teda pro sebe dort dělat nebudu, to by nedopadlo dobře. Ale pohár, to je něco jiného. Ten si snadno odpustím, jde jen o takový pidihříšek.
Už to začíná. Nejdříve očima taháte ze země rostlinky a semínka, ony vás poslechnou a poslušně se do toho opřou. A pak najednou je zeleně tolik, že nevíte, co dřív. Naplnila jsem mangoldem, který přezimoval, pomalu mu začínaly narůstat květní stonky. Je stále křehký a sladký a je ho hodně. Špagety už jsme dlouho neměli a v lednici čekala ricotta, až pro ni něco vymyslím. Tak tedy špagety s krémovým mangoldem zjemněné ricottou a s čerstvým sýrem. Navrch trochu opražených slunečnicových semínek a nemá to celé chybičku.