A s mletým masem, ale to není v receptu nutné. Udělala jsem tuto verzi, protože jsem měla maso v mrazáku a bylo třeba jej zužitkovat. Jde o upravený recept Jamieho Olivera, v původní verzi maso nebylo. Určitě by nám chutnalo jídlo i bez masa a slaniny, případně kdyby se pro trochu uzené chuti dalo zauzené tofu, bylo by to taky fajn.
Použila jsem velký pekáč, čekali jsme návštěvu a měli před sebou pestrý program, takže bylo jasné, že později nebude čas stát u plotny. Je to výborné jídlo, vynikající i ohřívané.
Potřebujete:
- 1 střední nebo 2 menší dýně, měla jsem 1 hokkaido a 1 máslovou, dohromady po vykrájení toho mohlo být tak 1 kg
- 4 stroužky česneku
- čerstvé bylinky – asi hrst bazalky a k tomu trochu tymiánu a rozmarýnu, může být i oregano
- 1 konzerva sterilovaných rajčat, nejlépe domácí
- 1 sklenička (asi 250 ml) domácí omáčky na těstoviny, kterou jste si vyrobili v létě :-), nebo domácí kečup nebo 3 PL rajského protlaku
- 1 kelímek ricotty
- ½ až ¾ l zeleninového nebo kuřecího vývaru (i z kostky)
- olivový olej
- sůl, pepř
- 2 balení mozarelly
- hrst parmazánu
- 500 g mletého hovězího masa
- 100 g anglické slaniny na kostičky
- 1 ČL sušeného tymiánu
- 500 g balení dobrých těstovin (ne špagety)
Předehřejte troubu na 200 °C.
Dýně nakrájejte na dílky, dejte na pekáč, osolte, opepřete a pokapejte olivovým olejem. Dejte do trouby a pečte asi 30 minut do měkka, okraje by měly být opečené.
Do hluboké pánve na malém množství oleje opečte slaninu, přidejte nakrájené 2 stroužky česneku a tymián. Vhoďte maso a opékejte, postupně a pomalu, až je maso opravdu opečené.
Pečenou dýni rozmačkejte vidličkou nebo šťouchadlem na brambory nebo rukou (jako já).
V pánvi rozehřejte olivový olej, dejte nasekané bylinky (trochu bazalky si ještě nechte bokem) a 2 stroužky česneku. Pak přidejte dýňové pyré, chvíli míchejte hustou kaši a přidejte rajčata a omáčku či kečup či protlak, podle toho, co máte. Osolte, opepřete. Ochutnejte a případně přidejte ještě další bylinky. Nechejte vařit asi 15 – 20 minut. Pořádně promíchejte metličkou do pyré. Ještě jednou ochutnejte a případně dosolte, opepřete, možná bude potřeba i lžička cukru.
Dejte do velkého hrnce vařit těstoviny. Musí být tak akorát al dente, určitě si to pohlídejte, ještě je budete zapékat s omáčkou, tak ať nejsou na kaši.
V další pánvi na troše oleje osmahněte zbytek bazalky, přidejte ricottu a promíchejte s půl litrem vývaru na omáčku. Pokud je třeba, trochu vývaru přidejte, ale omáčka by měla být hustá, osolte a opepřete dle potřeby.
Troubu nechte opět rozehřát na 200 °C, pokud jste ji po pečení dýně vypnuli.
Uvařené těstoviny promíchejte s dýňovým pyré. Dejte do velkého pekáče vymazaného olejem a vysypaného strouhankou. Na vrstvu těstovin nasypte maso a trochu jej vařečkou zašťouchejte do těstovin. Na to dejte velkou lžící ricottovou vrstvu a opatrně rozetřete po povrchu, posypte parmazánem nebo podobným sýrem. Nakrájejte mozzarellu na tenká kolečka a poklaďte po povrchu, posypte trochou čerstvě mletého pepře, dejte do trouby.
Zapékejte asi 20 minut případně trochu déle do zlatova, ke konci hlídejte.