Nikdy bych nevěřila, že si budu přát, aby nebylo moc hezky a pokud možno pršelo, protože to je počasí, kdy se opravdu na zahradě moc pracovat nedá. Každé jaro je to stejné, úplně tomu propadnu, okopávat, plet, sázet.
Výborný salát, který poslouží s přehledem jako hlavní jídlo.
Klasická omáčka, kterou můžete dát jak v bezmasé variantě s vajíčkem tak s vařeným masem či uzeným. Může být s houskovým knedlíkem, já jsem tentokrát volila vařené brambory. (méně práce a dietnější verze)
Měla jsem v lednici zbytek vařených brambor a dýňové pyré. Přemýšlela jsem, co k večeři, aby ji syn nekomentoval slovy, jestli to jídlo není až moc zdravé.
Nakonec jsem zkusila tento koláč z bramborového těsta se spoustou dobré náplně, nebylo to až tak těžké, je to jen další variace ala quiche.
Tuhle americkou klasiku jsem chtěla zkusit už dávno. Když jsem si četla recepty, tak mě vždycky odradilo množství sýru, které si recept žádá. Nakonec to ale není vůbec tak hrozné, když si člověk uvědomí, že sýr je tomto receptu jediná nákladnější surovina a nakrmíte regiment, uděláte u nás doma oblíbené a nutné krabičky na oběd do práce a do mrazáku pro příležitostně osiřelé obyvatele domácnosti, které zachráníte od nudlí s kečupem.
Jehněčí žebra jsem už dělala na marocký způsob. Tento italský je méně exotický, ale jídlo je výborné, lahodné. Zejména po dlouhém pečení, kdy se maso rozpadá a je jemné, plné chuti po koření a vínu.
Tohle jídlo je opravdová dobrota. Předpoklad je, že máte rádi kuřecí játra. Recept byla čirá improvizace. Původně jsem játra koupila s tím, že je osmažím, upeču v troubě hranolky, udělám majonézu. No zkrátka, že udělám lehkou, dalo by se říct až fitness večeři :-). Pak se ve mně ale hnulo svědomí, nejspíš jsem se při převlékání do domácího postavila na váhu.
Jemná, krémová polévka. Je výborná sama o sobě jako večeře, pro větší jedlíky třeba s chlebem, ale zasytíte se dostatečně i bez něj, zejména, pokud polévku doplníte chlebovými krutony.
Letošní Velikonoce u nás byly ve znamení čerpání vody stojící kolem domu, po té, co se nám ucpala dešťová kanalizace. Je to pro nás citlivé téma, před 2 lety jsme byli vyplavení, celé přízemí jsme po 3 letech v novém domě museli předělávat. Takže nebyl čas ani síla na Velikonoční pečení a přípravy. Nejsou vajíčka ani mazanec. A došel chleba. Bez chleba to ovšem nejde. Prožívat Boží hod Velikonoční můžete i bez mazance. Něco ale jíst musíme.
Recept mám od tety z Korytné na Slovácku. Co si pamatuji, od dětství, když jsme přijeli s rodiči na návštěvu, čekávala nás u tetičky na stole mísa plná téhle dobroty. Tenkrát jsme nic neřešily a se sestrou jsme se nacpaly k prasknutí. A to byl jen začátek, pak přišly u další tety koláčky, věnečky…